Donald Trump: Hiszek benne, hogy Grönland a miénk lesz
Az amerikai elnök úgy véli, az Egyesült Államok hamarosan átveheti az autonóm dán terület feletti ellenőrzést.
Bár egy üteg Patriot még nem csinál nyarat, ám a HIMARS-hoz hasonlóan precedens értékkel bírhat.
„Zelenszkij washingtoni látogatásával bizonyítást nyertek a korábbi pletykák, és a legújabb, amerikai katonai csomag részeként a MIM-104 Patriot légvédelmi rendszer is megérkezik Ukrajnába. Részben persze az utolsó pillanatban, mivel Kijev egyszerűen kifogyóban van a légvédelmi háló gerincét biztosító szovjet rakétákból. Ám hasonlóan számos más korábbi fegyverszállításhoz, a Patriot bejelentése sem mentes a túlzott csodavárástól. Bár egy üteg Patriot még nem csinál nyarat, ám a HIMARS-hoz hasonlóan precedens értékkel bírhat. Igaz Moszkvát sem kell félteni, mivel már hónapok óta készül erre az eshetőségre.
Bár a tranzakció kapcsán több, a működés szempontjából kiemelten jelentős részlet továbbra sem világos, ami biztos, hogy egyelőre Kijev csak egy ütegnyi Patriotot fog kapni az elkövetkező hónapokban. Az üzlet Kijev számára némileg keserédes, mivel egyrészt bár megkaphatta azt a légvédelmet, amit már a háború első napjaitól kért – sőt követelt – Washingtontól, ám a biztonsági játék részeként felajánlott egy üteg érdemben nem fog tudni változtatni a háború felállásán.
Nos, a válasznak sokkalta inkább az ukrán légvédelem képességeinek kimerüléséhez, minthogy Amerika jóindulatához van köze. Ugyanis hiába érkezett eddig számos nyugati rendszer a német IRIS-T SLM-től kezdve a NASAMS-on át a hordozható légvédelmi rakétákig – mint a FIM-92 Stinger –, a légvédelmi feladatok döntő hányada továbbra is az egykori szovjet Sz-300PSz/PT, valamint Buk rendszerekre hárul. Kifejezetten igaz ez a nagy hatótávolságú elfogó feladatokra, amelyekre a Patriotok beérkezéséig kizárólag az említett Sz-300 verziók voltak képesek. Viszont, mint azt több korábbi elemzésünkben is említettük, a szovjet eredetű ukrán készletek utánpótlás hiányában a háború kezdete óta drasztikusan megfogyatkoztak. Bár a szovjet időkben egykoron még létezett ukrán légvédelmi rakétagyártás az Sz-300 rendszerekhez – lásd a Lengyelországban lezuhant 5V55 esetét –, számos más ágazathoz hasonlóan az elmúlt 30 év kijevi vadkapitalizmusában az is megszűnt létezni.”
Nyitókép: BERND VON JUTRCZENKA / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP